Biuro w zgodzie z naturą

Coraz częściej liderzy zastanawiają się, jak zwiększyć efektywność i komfort swoich pracowników. Rozwiązaniem może okazać się nowy trend aranżacji przestrzeni, trafnie nazwany „biophilic design”.

2017-07-04 14:34:12

Człowiek od zarania dziejów związany był z naturą. Według psychologów ten związek jest wrodzony i dziedziczony genetycznie, a kiedy zostaje zaburzony, prowadzi do schorzeń i problemów psychosomatycznych. Biofilia w dosłownym jej tłumaczeniu oznacza „umiłowanie życia i jego form”. Jest ona nieodłącznym elementem ludzkiego istnienia, a zwłaszcza skłonnością do przebywania w żywym otoczeniu. Wyniki raportu Global Research into Biophilic Design (2015), wskazują, że ludzie wybierają podobne miejsca do pracy. Najbardziej chcemy pracować przy naturalnym świetle (aż 44% ankietowanych!), wśród żywej roślinności (19%) i pogodnych barw (15%) oraz, co ciekawe, w pomieszczeniach z widokiem na morze (17%). O ile ciężko byłoby pracodawcom zorganizować widok na morze, to już o całą resztę dużo łatwiej zadbać.

Jak to ma się do rzeczywistości? Betonowe ściany o ponurych barwach, sztuczne oświetlenie oraz syntetyczne elementy dekoracyjne w pomieszczeniach – przez wiele lat zachwycano się wszystkim, co dalekie od naturalnego. Dodajmy do tego hałas, zanieczyszczone powietrze i ciągły pośpiech. Blisko od dekady przybywa badań dotyczących wpływu przyrody na nasze zdrowie i produktywność. Te jednoznacznie pokazują, że człowiek ma lepsze samopoczucie i efektywniej pracuje, kiedy otoczenie, w którym przebywa, jest bliskie naturze.

Projektanci i architekci zaczęli szukać rozwiązań, by miejsca pracy choć w małym stopniu zaspokajały potrzebę kontaktu człowieka z przyrodą. Architektura stała się swoistym łącznikiem między człowiekiem a otaczającym światem, przez co zaczęła pośrednio na nas oddziaływać. Obecnie projektanci coraz częściej czerpią inspiracje z natury. Nie bez powodu zaczęli tworzyć organiczne formy, które miały być kojarzone ze spontanicznością i autentycznością.

Przebywanie na łonie natury rozwija naszą świadomość zmysłową. Nie tylko poprzez nieregularne kształty, ale również fakturę i barwy, które nas otaczają.. Zastosowanie naturalnej kolorystyki na potrzeby aranżacji współczesnego biura dodaje wnętrzu ciepła i przytulności. Stephanie Lichtenfeld w 2012 r. udowodniła naukowo, że naturalne barwy pozytywnie wpływają na samopoczucie i poprawiają naszą koncentrację i efektywność.

Nie bez znaczenia jest zastosowanie ekotkanin, które stymulują zmysł dotyku. Weźmy dla przykładu kolekcję puf BAZALTO. Inspiracją do jej stworzenia była formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej, składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych. Jednak nie tylko kształt nawiązuje tu do skał Grobli Olbrzyma. Zastosowany naturalny materiał daje poczucie lekkości i decyduje o komforcie. Kształt, tkanina oraz paleta barw sprawiają, że Bazalto współtworzy klimat harmonii, idealnie odnajdując się w strefach odpoczynku i relaksu.

Architektura ma nie tylko nawiązywać do natury, ale też pobudzać zmysły i działać na wyobraźnię człowieka. Często nie jest traktowana jako styl, a sposób myślenia i postrzegania świata, właśnie przez pryzmat przyrody. Wyniki badania przeprowadzonego przez Human Spaces, pokazują, że aż 88% badanych zauważyło pozytywny wpływ naturalnych elementów i wzorów w aranżacji pomieszczeń biurowych. Co więcej, 77% tych samych badanych odczuło poprawę relacji pracowniczych. Sama obserwacja imitacji przyrody ozdabiających ściany wpłynęła bezpośrednio na obniżenie stresu i bólu. Znając korzyści terapeutyczne Matki Natury, możemy zaprojektować i stworzyć środowisko pracy sprzyjające dobremu samopoczuciu oraz pobudzać rozwój pracowników.

Cytując Jamie Russo, znaną autorkę „Work Design Magazine”: „Projektuj miejsca pracy dla ludzi – to twoje życie, oddech, ludzcy pracownicy – będziesz na drodze do sukcesu”.

ZNAJDŹ NAS: